Figyelem! Közérdekű Közlemény!
A blogunkat új felületre helyeztük és új nevet adtunk neki. 2021. októberétől az alábbi linken olvashatóak a bejegyzéseink: www.aborondomesen.com
A travelbug.blog.hu oldalon nem jelennek meg az új írásaink, viszont a régi posztok természetesen továbbra is elérhetőek lesznek itt.
Gabi és Miklós
Texasból való ideköltözésünk előtt unalomig cukkoltak már ismerősök és barátok azzal, hogy ahová készülünk, a Középnyugaton az égvilágon semmi nincs csak kukoricaföldek. Sok előző posztban bizonyítottuk már az ellenkezőjét (és elárulom: még több meg nem írt élmény, fel nem dolgozott fotó van a tarsolyunkban). Persze amikor visszakérdeztünk, hogy
- ugye szereted a tortillacsipszet?
- ma is ettél mexikóit?
- tankoltál az autódba?
- használtad / bevetted az allergia gyógyszereidet?
... akkor biztosan ettél / használtál kukoricát valamilyen formában. Mit gondolsz az honnan van?
Ilyenkor azért eltűnt a gúnyos mosoly a szájuk széléről. Ezen elgondolkodva én pedig úgy gondoltam, körülnézek kicsit mire is használják a növényt, hogyan képezheti a gazdaság alapját és miért olyan büszkék a nebraskaiak a Cornhusker State névre.
Pillantsunk rá a következő ábrára! Nem kell tökéletesen érteni az angolt ahhoz, hogy értelmezzük az adatokat.
Forrás: www.farmflavor.com
Az 1,7 milliárd véka betakarított kukoricával Nebraska 3. az amerikai államok sorában (1 véka = 25,4 kg). Az államban működő 25 etanolüzem 2 billió gallon üzemanyagot állít elő évente. 1 véka kukoricából 2,8 gallon bioetanol nyerhető (1 gallon = 3,78 l). S hogy miben van kukorica A-tól Z-ig? Aszpirin, pelenka, gyufa, jégkrém, ragasztó, allergiaspray, sütőpapír, testápoló, gyümölcslevek, joghurtok, etc.
Forrás: statesymbolsusa.org
A nem túl nagy igényű növény sok-sok nebraskai farmernek ad megélhetést és közvetlenül vagy közvetve szinte az állam minden lakója hasznot húz belőle. Ha autózunk Nebraskában, az út mentén szabályos és szabálytalan alakú földeket láthatunk szójával váltakozva: minden métert kihasználnak. Akármerre jártunk eddig, nem emlékszem, hogy láttunk volna parlagon heverő szántókat.
Ami nincs bevetve, az biztosan legelő, az állam első számú mezőgazdasági terméke ugyanis nem a kukorica, hanem a hús (csirke, sertés és marha). A szélben hullámzó kukoricaszárak elképzelhetetlenül sűrűn sorakoznak egymás mellett. Ami még időnként megszakítja ezt harsogó zöld "egyhangúságot" az a szinte minden farmhoz tartozó siló. Rengeteg van belőlük. Jellegzetes formájuk vidáman himbálózva a nebraskai karácsonyfákon is visszaköszön.
Miért is csodálkozunk tehát, hogy egy olyan kis államnak, amely az ország szívében található és nincs sem tengerpartja, sem sípályás hegyei, csak dimbes-dombos síkságai és ezeket átszelő, sokszor elárasztó, széles folyóvizei valamint tavai; nem túl sok más lehetősége van, mint ezeket az adottságokat kihasználni és növénytermesztéssel / állattartással foglalkozni? Az időjárása nagyjából egyezik a magyarországival; a különbség annyi, hogy itt nincs védelmező Kárpátok: az északról és nyugatról érkező szeleket, esőket, viharokat, hófellegeket semmi nem állítja meg, így ez a kis állam kap is mindezekből az évszaknak megfelelően eleget.
Nebraskában a legtöbb fajtát március és május között vetik, valamint szeptember és november között takarítják be. A termés 99%-a takarmánykukorica, amit az állatok etetésére, illetve bioüzemanyag előállítására használnak. Csak 1 %-ot tesznek ki az egyéb fajták, pl. az édes, a fehér, a kék, a vörös, a pattogatni való, vagy a díszkukorica. Amit mi emberek leginkább az asztalunkon látunk az édes, fehér, popcorn vagy kék. Ezekből készül tehát a liszt, a pehely, a szirup és a keményítőalapú termékek. Ez az adat azért döbbenetes számomra, mert ha végignézem a hűtőszekrény vagy a kamra polcait, alig találok olyan alapanyagot / terméket, amiben ne lenne kukoricaszirup. Akinek van kedve, ezen a linken böngészhet még a fajták és felhasználásuk témakörében.
Saját tapasztalatunk az a fogyasztásuk terén, hogy a legfinomabb természetesen a termelői piacon kapható csemege kukorica; nagyon zsenge, extra édes, könnyű elkészíteni és eszméletlenül finom! Egyikünk főzve, másikunk grillezve szereti jobban, így váltogatni szoktuk a készítés módját. Grillezéskor mi a csuhéjában tartjuk, csak a "haját" vágjuk le. Van aki arra esküszik, hogy vajjal meglocsolva, befűszerezve és alufóliában grillezve a legfinomabb. Sózni nem igazán érdemes, annyira ízletes és édes! A szezon kezdetén 7 dollárba kerül tucatja, nyár végén már csak 5 általában (szupermarketben 6-8 cső 2 dollár). Az ok, amiért csak néhányszor engedünk a csábításának az, hogy a városi piacokon nem árulnak biokukoricát és tudjuk, hogy az USA-ban az éves termény 99,5%-a génmódosított. Sajnos nemcsak kukoricából.
Az állam egyetemein több kutatás is zajlik nemcsak fajtanemesítés és génmódosítás, hanem pl. a biotechnológia jobb kiaknázása terén (pl. kevesebb mennyiség is elegendő legyen a bioetanol előállításához). A lincolni egyetem nemrég ígéretes eredményeket mutatott fel a zein (kukoricafehérje) rákellenes gyógyszerekben történő felhasználása folymatában.
A farmerek persze ugyanazokkal a gondokkal küzdenek, mint a világ bármely táján: egyre extrémebb időjárási körülmények; fokozódó fogyasztói nyomás a magas minőség és a vegyszermentesség terén; a termőföld minél előnyösebb kihasználása a tönkretétele nélkül; egyre szigorúbb környezetvédelmi előírások. Arról nem is beszélve, hogy a családjukat el, a gazdaságot pedig fenn kéne tartaniuk. Mondanom sem kell, hogy ebben az államban nem járnak a farmerek sokezer dolláros luxusautókkal és bizonyára az sem véletlen, hogy Nebraskában már 14 évesen szerezhető jogosítvány (megszorításokkal), ám ha a gyermek farmon él ez a korhatár 13 év!
Etanol-üzemek Nebraskában
1985-ben egyetlen ilyen működött az államban, ma a számuk 25. Gazdasági hatásuk pénzben kifejezhető értékét 5 billió dollárra becsüli tanácsadó és irányító testületük, a Nebraska Ethanol Board. Bár nem a legnagyobb munkaadó az államban ez az ágazat (a vasút vagy a légierő pl. sokkal több embernek nyújt megélhetést), ha nem lenne, azt sok más területen éreznénk, s persze sokan a saját pénztárcánkon is: John Urbanchuck közgazdász (Delaware Valley University, Pennsylvania) szerint ha nem lehetne etanollal kevert üzemanyagot tankolni, az ár azonnal felmenne $1,10-ral gallononként.
Ma aki E10-et tankol legalább 10 centet spórol minden gallonon (saját tapasztalatunk szerint ez inkább 20-30 cent). A név arra utal, hogy 10% a biokomponens a benzinben. Úgy is értelmezhetjük, hogy a bioetanol legnagyobb hozadéka a hagyományos üzemanyagfogyasztás 10%-os csökkentése.
A silók közelebbről fényképezve
Hogy a sárga szemű kedvencnek még palotája is van?! Nem, nem Nebraskában. Dél-Dakotában.
Corn Palace, Mitchell, Dél-Dakota
Mitchell városka legvonzóbb látványossága főutcáján emelkedik. Rendezvényeknek, koncerteknek és kosármeccseknek ad otthont. Eredetileg a betakarítást ünneplő őszi fesztiváloknak szánták helyszínül, ezért is lett fő designeleme a kukorica.
Ahogyan a fotókon is látható, a falait kívülről főként kukoricaszemekből és csövekből készült faliképek borítják. A téma minden évben más, azonban mindig a Középnyugat jellegzetes kukoricafajtáit és egyéb gabonáit használják díszítőelemként. Miklós egyik kollégája ajánlására álltunk meg Mitchellben, mint mondta a Midwest építészeti különlegessége és a dél-dakotai népművészet darabja a Kukoricapalota.
Nebraska az amerikai államok listáján a legutolsó turisztikai vonzerő szempontjából. A képeket nézve avagy előző posztjainkra gondolva nem is értem miért. Bár igazából addig jó, amíg így van: kell feltétlenül turistahad? Internet, jacuzzi és Starbucks a nemzeti park legtávolabbi pontján is? Parkoló autók mindenhol a belvárosban? Hosszú sorok a kedvenc éttermünkben? A magunk részéről egyetértünk a nebraskai turisztikai hivatal új szlogenjével: Nebraska? Honestly, not for everyone!
Ha tetszett a poszt, kövess minket a facebook-on, instagram-on is!
A posztban felhasznált források:
https://cornpalace.com/149/Corn-Palace-History
https://www.farmflavor.com/nebraska/surprising-diversity-uses-for-nebraska-corn/
https://cropwatch.unl.edu/bioenergy/corn
http://nebraskacorn.gov/issues-initiatives/your-food/field-corn-vs-food-corn/
http://www.ccur.iastate.edu/education/posters.html?goback=%2Egde_2522481_member_135894609
http://nebraskacorn.gov/issues-initiatives/ethanol/nebraska-ethanol-industry/