Figyelem! Közérdekű Közlemény!
A blogunkat új felületre helyeztük és új nevet adtunk neki. 2021. októberétől az alábbi linken olvashatóak a bejegyzéseink: www.aborondomesen.com
A travelbug.blog.hu oldalon nem jelennek meg az új írásaink, viszont a régi posztok természetesen továbbra is elérhetőek lesznek itt.
Gabi és Miklós
Hángérien Bonnie és Clyde
A Szervezett Bűnözés és Bűnüldözés Országos Múzeuma Las Vegas belvárosában található és ajánló-, illetve véleményező weboldalak szerint az egyik legtutibb látványosság a városban. Ezt mi csak megerősíthetjük: részben ugyan a rekkenő hőség elől menekülve, de több mint 3 órát eltöltöttünk az intézményben, amely egyébként magán- vagy céges rendezvények, partik helyszíneként is kibérelhető, s amelynek neoklasszicista stílusú épülete korábban postaként, bíróságként és irodatömbként is funkcionált.
Az 50-es évek elején a szervezett bűnözés felgöngyölítése céljából országszerte tartott, tévéközvetítéssel kísért bizottsági meghallgatások (Kefauver Committee) voltak a legnevezetesebb események e falakon belül. Múzeumként csak 2012. február 14. óta működik. Létrehozásában fontos szerepe volt a város akkori polgármesterének, az FBI igazgatójának és a washingtoni Kémmúzeumnak is. Megnyitóját szándékosan időzítették az 1929-es Saint Valentine napi chicagói vérengzés évfordulójára: a gyűjtemény "legbecsesebb" darabja az onnan származó vér- és golyónyomos téglafal.
A rendőrségi helyszínelés jelei, valamint vér- és golyónyomok a falon
(Forrás: themobmuseum.org)
Frank Costello a bizottság előtt
A 2. emeleten berendezett tárgyalóteremben ki is próbálhattuk milyen volt a meghallgatások légköre: az érzés, amikor az ajtók ránk záródtak eléggé félelmetes volt.
A múzeum minden bizonnyal legtöbbet fotózott és borzongással kipróbált tárgya egy eredeti kivégzőszék a nevadai állami börtönből.
(Forrás: themobmuseum.org)
A hátom emeleten rengeteg dokumentum, fotó, hangfelvétel, ábra és térkép segítségével merülhetünk el az alvilágban, kezdve az első maffiacsaládok kialakulásától egészen a mai mexikói drogkartellek bemutatásáig.
Érdemes a felfedező túrát a legfelső emeleten kezdeni, ahol azonnal belecsöppenhetünk egy rendőrségi fotó készítésébe mégpedig ugyanúgy, ahogyan a filmekben látjuk: az esetleges elkövetőket (itt a látogatókat) felsorakoztatják egy üvegfal mögé, amely takarásából az áldozat azonosíthatja a bűnözőt.
Micsoda lehengerlő, ártatlan tekintet! (Benjamin "Bugsy" Siegel)
A szervezett bűnözés szorosan kapcsolódik az európai bevándorlóhullámokhoz: nem mindenki akart hosszú éveken át keményen dolgozni a megélhetésért. A legismertebb nevek: Lucky Luciano, Arnold Rothstein, Meyer Lansky, Frank Costello, Bugsy Siegel, Salvatore Maranzano, Vito Genovese, Al Capone, Albert Anastasia pályafutását követhetjük végig a termekben sétálva.
Az élet minden területét behálózó kapcsolódások szemléletes ábrázolása
Átfogó képet kapunk a szervezetek működéséről, az egyes tevékenységi területekről: szesz- és drogcsempészet, prostitúció, kaszinók, szerencsejáték, adócsalás, védelmi pénzek, pénzmosás, fegyverkereskedelem. Külön részt szentelnek Las Vegas, a Bűn Városa történetének.
Erősebbek vagyunk, mint az amerikai acél. (Meyer Lansky)
Az asztalnál persze nem mindenki kapott helyett. A rivális családok, illetve bandák, kartellek összecsapásai, kivégzések éppúgy kísérték ezen emberek mindennapjait, mint a családi összejövetelek. Megrázó képeket láthatunk az áldozatok családjáról vagy ártatlan emberekről, akik rosszkor voltak rossz helyen.
A félkarú rablók csillogó kiállított tárgyként
Las Vegas fejezeténél érdemes elidőznünk és elgondolkodnunk: kik és milyen szálakkal kapcsolódtak ezekhez a körökhöz. A fotók beszédesek.
Frank Sinatra és a Sands kapcsolódásáról már bővebben is írtam
A Sands egyik vezetője Marilyn Monroe társaságában
"Angyalok gyülekezete"
A másik oldal, azaz a bűnüldözők bemutatásának is jelentős teret szentel a múzeum: módszereiket, eszközeiket, J. Edgar Hoover szerepét és karrierjét, sikereiket és melléfogásaikat szintén végigböngészhetjük az épületben.
Akták
A pénz útja
Lehallgatás egykor
Kódok
Virágnyelv
Az Al Caponét rács mögé juttató Mike Malone FBI-ügynök kézifegyvere
(Forrás: themobmuseum.org)
Meglepő és érdekes része a kiállításnak az a szoba, amelyet az alvilági alakok családi ereklyéivel, fotóival díszítettek. Példás családapák, boldog menyasszonyok, békés vacsorák, családi kirándulások idilli képei láthatóak körben a falakon.
Moe Dalitz családja a Grand Canyonnál
Meyer Lansky családja
Számomra a legnagyobb hiányérzetet a személyes tárgyak részlege jelentette: alig pár tárgyat őriznek az igen jelentős hatalommal és befolyással bíró "keresztapáktól", illetve egyéb szereplőktől.
Sinatra öngyújtója
Bugsy Siegel napszemüvege
A legutolsó teremben igen hatásos teljes falat beborító fényképsorozatot láthatunk a szervezett bűnözés több mint 100 éves történetének legfontosabb képviselőiről, köztük nők, a japán, az ukrán és az olasz maffia meghatározó alakjai.
Természetesen nem hagyták ki a Hollywooddal való kapcsolatot sem, erről sokunknak sokféle élménye van az otthon is vetített filmeken keresztül.
A Corleone-család (egy része) Coppola klasszikusából
Számunkra élvezetes volt ez a múzeum, bár kijövetelkor megfogalmazódott bennünk ugyanaz a gondolathalmaz, ami a dallasi JFK-gyilkosságot bemutató / körüljáró múzeum megtekintése után is: mennyi érdekes és izgalmas dolog lehet még a tarsolyukban, amikről talán sohasem szerzünk tudomást?!
"Apám sok dologra megtanított itt, ebben a szobában. Például erre is: tartsd a barátaidat magadhoz közel, de az ellenségeidet még közelebb."
Ha tetszett a poszt, kövess minket a facebook-on is!