Figyelem! Közérdekű Közlemény!
A blogunkat új felületre helyeztük és új nevet adtunk neki. 2021. októberétől az alábbi linken olvashatóak a bejegyzéseink: www.aborondomesen.com
A travelbug.blog.hu oldalon nem jelennek meg az új írásaink, viszont a régi posztok természetesen továbbra is elérhetőek lesznek itt.
Gabi és Miklós
Sok blogolvasó és -író kifejezetten szereti listákban olvasni / rögzíteni a kedvenceit (műsorait, filmjeit, éttermeit, ételeit, márkáit, boltjait, a sor szabadon tovább bővíthető). Magam ugyan nem tartozom közéjük, de most én is egy ilyen bejegyzésre vállalkozom. Ezek az apróságok eleinte kellemes meglepetést okoztak nekünk, aztán a mindennapok során olyannyira megszoktuk őket, hogy legtöbbjük szerepel a menni-maradni mérleg folyamatosan változó tartalmú serpenyőiben. Természetesen hiba lenne átesni a ló másik oldalára és azt mondani: hűha egy filléres italtartó vagy szórólap miatt maradnátok az USA-ban? Nem. Minden dolog esetében hangsúlyoznám az elvet, a hozzáállást, illetve az ötletet.
Nem tetszik amit megvettél? Rájöttél, hogy még sincs rá szükséged? Vidd vissza és visszakapod az árát!
Ez a szabály mind a hagyományos, mind az online kereskedelemben a napi vevőszolgálat része. Nincsenek egyöntetű szövetségi előírások, az államok maguk szabályozhatják hogyan, meddig, milyen feltételekkel veszik vissza az árucikkeket. Texasban a kereskedőnek áll jogában, hogy meghatározza az időtartamot és a feltételeket. Ezeket az adatokat minden esetben feltüntetik a kezünkbe adott blokkon / számlán, illetve ha nem a konkrétumokat, akkor a weboldalt, az ügyfélszolgálat számát, ahol éjjel-nappal rendelkezésre állnak. A leggyakoribb visszavásárlási időszak a 14 (fényképezőgép), 30 (bicikli), illetve a 90 nap (IKEA, háztartási gépek, edények, autóalkatrészek). Mivel fizetéskor leginkább bank- vagy hitelkártyát használunk, a visszatérítés is ezen az úton érkezik 2-3 banki napon belül. Vannak persze megszorítások: nem mindig térítik vissza az eleve leértékelt cikkek árát, célszerű megtartani a csomagolást, garancialevelet, eredeti dobozt. Soha még negatív tapasztalatunk nem volt, mindennek visszakaptuk az árát, amit visszavittünk és még csak nem is vizsgálódnak, kérdezősködnek, szó nélkül, rutinszerűen végzik ezt a procedúrát. Megtörtént, hogy szerintem romlott volt a hús, amit elhoztunk a szupermarketből, miután a blokkal visszavittük, az ügyfélszolgálatos azonnal a kukába dobta (nem ellenőrizte, hogy igazunk van-e, nem vitatkozott, nem bizonygatta, hogy nem tettem hűtőbe) és annyit kérdezett: az árát kérjük-e vissza vagy választunk másikat.
Árgarancia (price match guarantee)
Ezt az eljárást bizonyos boltok, bolthálózatok alkalmazzák: ha megtaláljuk az adott terméket olcsóbban, megadják ezt az árat vagy visszaadják a különbözetet, ha már kifizetted. Vonatkozik ez elektronikai cikkekre szállodai szobafoglalásra, háztartási gépekre, autókra. Legalacsonyabbnak elég gyakran az amazonos ár bizonyul, ezt 2 perc telefonon megkeresni fizetés előtt.
Ingyenes könyvtárhasználat
Austinban a városi könyvtár valamennyi részlegét díjfizetés nélkül használhatja az, aki a városban él, pontosabban itt fizet adót. Térképek, szótárak, hangoskönyvek, lexikonok sokkal szabadabban kölcsönözhetőek, mint azt otthon tapasztaltam. A könyvtárosok nemcsak lecsippantják a könyveket, hanem számtalan programot szerveznek: kiállítást, filmvetítést, 1-2 dolláros könyvvásárt, felolvasóesteket, angol-spanyol nyelvgyakorlást, kézműves műhelymunkát; a fiókintézmények a városrészek kulturális centrumaként is működnek. A múzeumok is gyakran tartanak free napokat, amikor korlátlan ki /belépéssel, egyéb ingyenes programokon (koncert, kézműves foglalkozások, jóga, tárlatvezetés) való részvétellel kecsegtetik a kultúrára vágyókat. Szinte az összes kiállítást így néztem meg Austin legjobb múzeumaiban.
Kiállításnéző könnyű székek
Ha már múzeum: egy rendkívül egyszerű és ötletes könnyű szék használható a múzeumban, ha valaki nem gyalogolva és álldogálva szeretné végignézni a tárlatokat. Nemcsak idősek vagy sérült emberek veszik igénybe, sokszor diákok is, ha jegyzetelnek.
A bejáratnál lévő székeket bárki használhatja.
Így néz ki használat közben.
Pohártartók (koozies)
Az egyik első szó volt, amit itt megtanultam a szocializálódás során, ez a praktikus, sokszor vicces, még többször személyre szabott kis eszköz a poharunkra, esetleg üvegünkre húzva segít abban, hogy ne fagyjon meg / égjen össze a kezünk a jeges vagy forró italokat tartva. Ezen kívül felfogja a cseppeket, nem folyik a könyökünkön az üvegfalra kiülő víz.
Számítasz, mint vásárló, fontos a véleményed
Ez a számtalan tényezőből összeálló jóléti társadalmi elem borzasztó nagy hiánycikk otthon. A postán minden alkalommal kapok a blokkon egy webcímet, ahol elmondhatom a véleményemet az ügyintézésről. Csak véletlen, hogy az egyik nyelvórai csoporttársam épp ilyen munkakörben dolgozik a postán: kiértékelik az ilyen visszajelzéseket, tehát nem hiába töltöm vele az időt, hanem érdemes, mert igyekeznek javítani a szolgáltatásukat a véleményem alapján. Az autószalonban, amikor Miklós másodszor vitt vevőt, a hűségét egy tele tank ajándékbenzinnel is elismerték. San Angelo művésztelepére csak futólag tértünk be, igazából nyitva sem voltak a galériák. Az egyik tulajdonos a baráti társaságát otthagyva kalauzolt minket a kis kiállítótermében, s amikor végül választottunk 3 dísztárgyat, jó nagy árengedménnyel adta el nekünk.
Támogatott mobilitás
Egy új autó megvásárlása nem adósít el évekre, havi 100 USD-ért már lízingelhetsz egy Toyota IQ-t , ha mégis hitelre veszed, kedvező és kedvezőbb lehetőségek közül választhatsz. A legolcsóbb vadonatúj Nissan Versa ára 9988 USD. Texasban a minimálbér 7,25 USD / óra, ez egy évre vetítve 16 000 dollárt jelent vagyis alig több, mint egy féléves jövedelem elegendő egy új autó megvételéhez. Magyarországon az éves minimálbér is kevés az új Dacia Logan megvásárlásához. Persze felesleges minimálbérből új autó megvételét tervezni, de a példa jól érzékelteti az arányokat.
Önálló tankolás a benzinkúton
Nagyszerű dolog annyi idő alatt végezni, amíg a benzin belefolyik a tankba, elkerülünk minden sorbanállást, borravaló-kérdést. Texasban hitel/bankkártyával az esetek 100%-ában gond nélkül működik a kártya lehúz, kód megad, autó megtankol, blokk elvesz, elhajtás folyamat!
Az elvégzett munka értéke és becsülete
A becsülettel elvégzett munkának itt értéke van. Közvetlen munkatársak és menedzserek folyamatosan dicsérnek, pozitív visszajelzést adnak, elismernek és megköszönnek. Mindazt, amit naponta végzel, ami a kötelességed a bér fejében, de mégis másmilyen a nap vége, ha besöpörtél köszönő emaileket, dicséreteket, vállveregetést. Esetleg másnap reggel az asztalodon találsz egy egész csapat által aláírt köszönőlapot és egy doboz fánkot, 3 tacót a kedvenc helyedről és egy csésze kávét. Nem hinném, hogy kell magyarázni ezen figyelmességek hangulatjavító voltát.
Ehhez a gondolathoz kapcsolódik az, hogy itt a főnök nem ellenőrzi az alkalmazott otthoni munkavégzését vagy a betegszabadság eltöltését: ha ezt közli a munkavállaló, akkor adnak a szavára és bíznak abban, hogy a munka el lesz végezve (nem az a fontos, hogy az irodából vagy a kávézóból vagy éppen egy parkból). A dolgozók pedig nem szoktak visszaélni ezzel a renddel.
Gyertyacsöpögést gátló kis talp
Egy újabb filléres dolog. A karácsonyi istentiszteleten gyertyagyújtáskor mindenki hazaviheti a lángot az otthonába. Ajándékul kapjuk az 1 szál gyertyát és hogy ne bajlódjunk a ruhánk, az autó megóvásával, van rajta egy végtelenül egyszerű kis műanyag szoknya, hogy felfogja a viaszcseppeket.
Gyerekmenü az éttermekben
Ismét egy bonyodalmakat kiváltó egyszerű ötlet. A legtöbb étterem pár fogásból álló külön menüt kínál a kicsiknek, hogy ne nyafogás, éhes lurkó és ideges szülő legyen a kiruccanás vége. Persze az sem mindegy, hogy ezek kis adagok, alacsonyabb áron. Már hallom is a fanyalgók hangját: persze mindenhol ugyanaz a sültkrumpli - hamburger - pizza - tészta választék létezik! Igen. Nézzünk magunkba: melyikünk gyereke választana finomfőzeléket vagy karfiollevest, ha az előbbieket mókás képes étlapon tálalják számára??!! További plusz: amíg várakozni kell az ételre, a gyerkőcök színes ceruzát, zsírkrétát kapnak és színezhetnek vagy játékos feladatlapot oldhatnak meg, aminek a végén sokszor a jutalom sem marad el: egy matrica, egy cukorka, egy kis zászló.
Összejövetelek időpontokkal történő behatárolása
Az amerikaiak nem szeretik, ha hívatlanul betoppanó vendéget kapnak a nyakukba, minden látogatás (ebédmeghívás, kerti parti, sütögetés, gyerekbuli) előre megbeszélt és meghatározott a kezdete és a vége. Nekem ez személyes kedvencem, mivel nehezen viselem a minden határon túl maradó, soha ki nem dobható udvariatlan "vendéget". A kezdeti időpontot illik tiszteletben tartani, amerikai vendég előbb sosem, inkább pár perc késéssel érkezik meg hozzád és biztosan eltávozik a megadott vége felirat előtt. Nem felejti ott magát, nem telepszik be a tévéd elé, nem húzza az időt búcsúzáskor 25 percig beszélgetve az ajtóban.
"Szórólap" az istentiszteleteken
Idézőjelbe tettem, mert nem pontos a fordítás. Minden vasárnap a templomba belépéskor kézfogással, mosolyogva üdvözölnek és kapunk egy naprakész tetszetős tájékoztatót: van benne pár üdvözlő sor a lelkész tollából, események, rendezvények információja, segítő missziók leírása, önkénteskedési / adakozási lehetőségek és egy gondolatvezető jegyzetlap, amelyre mindenki szabadon írhat, rajzolhat magának, tartalmazza az Igét és más (az aznapi témához kötődő) verseket a Bibliából. Van olyan ismerősöm, aki ezeket megőrzi és évenként bekötteti magának.
A sorban állás kultúrája
Ilyen tanfolyamra én a honfitársaim 95%-át elküldeném. Az amerikaiak nálunk mérföldekkel magasabb színvonalon űzik ezt a sportot. Hivatalban, bankban, postán, patikában, buszra várva, boltban, bárpultnál, bárhol hang nélkül betartják az érkezési sorrendet, nem furakszanak, taposnak a sarkamra, nem nyomakszanak, nem tolják rám a bevásárlókocsit és ami a legfontosabb: tiszteletben tartják a személyes teremet és nem köpködnek a nyakamba, nem dörgölőznek banki, hivatali ügyintézéskor (amihez egyáltalán semmi közük). Mi több: előzékenyek, udvariasak, inkább rám mosolyognak, mint megjegyzést tegyenek az ügyintézés lassúságára (ami egyébként nem lassú, nagyon ritka, hogy szándékosan hosszúra nyújtanának bármilyen problémamegoldást). Persze itt is felfestették az Itt várakozzon! Itt kezdődik a sor! feliratokat és itt be is tartják az emberek. Ez óriási különbség és véleményem szerint kulturáltság kérdése.
Virágtápszer bármely csokor virághoz
Egyszerű, de nagyszerű figyelmesség. Ráadásul működik, valóban hosszabb ideig szépek a virágok a vázában. Minden egyes virágcsokor mellé erősítenek egy kis tasak tápsót, amit én kétszerre szoktam a friss vízhez adni.
Vízcsapok
Itt fountain a neve ezeknek a roppant hasznos csapoknak és rengeteg helyen találkozunk velük: iskolában, egyetemen, hivatalokban, boltokban, repülőtéren, múzeumokban, munkahelyi campusokon, autókereskedésben. Bárki ingyen használhatja őket, akár feltöltheti a poharát, saját üvegét, palackját. Nem kötelező tehát a literes ásványvizes flakonokat cipelnünk, de nem kell az automatákból vett színes-cukros üdítőket sem innunk. Sima hideg csapvízzel olthatjuk a szomjunkat.
Ingyenes kóstoló
Vendéget megtartó / marasztaló figyelmesség az én fordításomban. Ezen a téren akkora a kontraszt a mi országunk és Texas között, hogy ez folyamatosan meglep és minden hazalátogatáskor újabb rossz fejezettel gazdagítja a történetet. Mindösszesen annyit jelent, hogy ha tanácstalan vagyok, esetleg elárulom, hogy még sosem kóstoltam a terméket, akkor azonnal felkínálják a kipróbálás lehetőségét fagylaltból, csapolt sörből, szószokból, ömlesztve kapható rágcsálnivalókból, magvakból, aszalványokból, sőt az egyik kedvenc barbecue-éttermünkben is. Ha nem ízlik, elfogadják és nem kell megvenni, illetve persze kidobni a már kifizetett ételt-italt. (Otthon: még mindig ritkaságszámba menő dolog, hogy a kávé mellé jár egy kis pohár víz; a fagyigombócok szélét percekig húzza le a kanálról az eladó, nehogy véletlenül 0,00001 grammal több kerüljön a tölcsérembe.)
Egy másik nagyszerű oldala ennek a barátságos gesztusnak: a kezéből a kezedbe adja-kínálja a kóstolót és közben biztosan hozzátesz egy kedves megjegyzést (Fáradtnak tűnik, csak nem vakációzik errefelé? ; A Nikon a legjobb márka, én is ezt használom!; Honnan jönnek? Austinból? Az nem éppen a szomszédban van!) Ez máris alkalom egy rövid beszélgetésre, ami mindenkinek feldobja a napját: nekünk, mert kapunk egy tippet, mit érdemes megnéznünk vagy megkóstolnunk, merre menjünk, mert rövidebb vagy szebb az út - s nekik ugyanúgy, hiszen nem mindennap járnak magyarok Santa Fe apró olívaolaj-balzsamecet boltjában vagy Las Vegas unikum likőr-whiskey-olaj-fűszer üzletében.
A belinkelt kis üzlet kirakata Las Vegas-ban
Ezt a mennyei finomságot kóstoltam meg a Vom Fass-ban.
Önkéntes munka
Forrás: spd.org.sg
Korábban írtunk erről már egy részletes posztot, ez is egy olyan dolog, aminek csak pozitív oldalai, csak hozadéka van mindkét fél számára. Aki dolgozik: másokért tesz valamit; ha épp nincs munkája, akkor is építhet kapcsolatot, nem kell otthon bezárkóznia; itt elfogadják előzetes tapasztalatnak vagy akár gyakorlatnak, biztosan jó ajánlólevél akkor is ha szakmába vágó munkát végez az ember, de akkor is ha nem, elsajátíthat új dolgokat ingyen (pl. én is így tanulok nyelvet Austinban).
Forrás: harvardelementarypta.org
Akinek dolgoznak: pénzt spórol, hiszen nem kell fizetnie az elvégzett munkáért; új emberekkel színesedik a csapat, az idősek otthona, a kávézó, a könyvtár, az iskola, a templomi közösség és sosem lehet tudni, az önkéntes egyéb tudása, képzettsége mire lesz jó a jövőben (pl. aki ékszereket készít otthon hobbiból, bizonyosan szívesen tart kézműves-foglalkozást érdeklődőknek egy csütörtök este a gyöngyösboltban). Sokaknak van olyan élménye, hogy előbb pár hónapig önkénteskedett a cégnél/üzletben/kórházban, ahol később állandó munkavállaló lett. Másmilyenné lesz a közösség ezáltal: annyi köszönetet én még soha sehol nem kaptam, mint az önkéntes munkavégzésem során, s ez nagyon jóleső érzés.
Utcai parkolás kifizetése
Útjaink során már sok városban találkoztunk egy elmés és nagyon egyszerű szerkezettel: leginkább egy postafiók-szekrénykéhez hasonlít a parkoló egy sarkában annyi nyílással, ahány hely van a területen. Ha elfoglalunk egyet, a megfelelő számú résbe bedugjuk a kiírt összeget (pl. $5/nap). Segítségként van egy kulcsra emlékeztető kis eszköz, ha nehezebb lenne a behelyezés. Blokkot nem kapunk, de még sosem büntettek meg és tanúi voltunk az ellenőrzésének: az alkalmazott kinyitotta a kis szekrényt, lecsekkolta a helyeket/összegeket és kivette a pénzt. Egyszerű, működik, senki nem csal és senkit nem aláznak meg.
Mindenki azt eszik/iszik, amit hoz
Texasban ez azt jelenti, hogy baráti összejöveteleket, grillpartikat, családok közös kirándulását úgy szervezik meg, hogy a szétküldött meghívóban ott áll a BYOB (hozd a saját sörödet) vagy BYOD (hozd a saját italodat) kifejezés, illetve az ételre vonatkozóan is az esetek jó részében így van ez. Senkinek nem ciki, senki nem sértődik meg és senki nem lesi ádázul a másik tányérját.
Forrás: forums.somethingawful.com
Aki csak zöldséget grillezne, annak nem kell a (drága) steakbe beszállnia. A házigazdának nem kell mások helyett jelentősebb összeget beruháznia, közben pedig az étel sokszor a szemétben köt ki. Ha az én családom nem iszik kólát, akkor nem kell a vendégeknek megvennem, hiszen hoznak maguknak vagy ha nem fogy el, akkor nem marad a nyakamon. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne osztanák meg vagy kínálnának meg másokat a sajátjukból. A lényeg azon van, hogy ez bevett dolog, senkinek nem kínos, ha valaki csak ásványvizet iszik, de az sem ha már a harmadik üveg bort bontja fel az este során.
Más a véleményed? Akkor is a barátom vagy!
Elfogadás, elfogadás, elfogadás! Nem kell egymásnak esnünk vagy életre szólóan megharagudnunk csak azért, mert másoknak más a véleménye, más fontos számukra. Egy sör mellett békésen és vidáman lehet véleményt cserélni pl. a hibridautó-nem hibrid témában, persze szabad kifigurázni a beszélgetőpartner kedvencét, "szívni egy kicsit egymás vérét", de az asztaltól sosem úgy állunk el, hogy akkor többet ezzel az emberrel nem is beszélek! Fontos tehát, hogy meghallgatom, tiszteletben tartom amit a másik mond, esetleg még tanulhatok is belőle!
Forrás: pinterest.com
Ha tetszett a cikk, kövess minket a facebook-on is!