Figyelem! Közérdekű Közlemény!
A blogunkat új felületre helyeztük és új nevet adtunk neki. 2021. októberétől az alábbi linken olvashatóak a bejegyzéseink: www.aborondomesen.com
A travelbug.blog.hu oldalon nem jelennek meg az új írásaink, viszont a régi posztok természetesen továbbra is elérhetőek lesznek itt.
Gabi és Miklós
Talán éjfél is elmúlt már, a 9 emeletes panel egyre álmosabban nézte a Ferenc körúton néha-néha elhúzó kamionokat. A járdákon egy lélek sem járt, a szemközti társasházban is mindössze két lakásban égett a lámpa. Vajon ők is dolgoznak még hozzám hasonlóan?
A szemem már nagyon apróra járt: fáradt voltam, megviselt az időeltolódás, anya költöztetése és persze mindemellett a napi munka. Hiába vagyok látogatóban évente 5-6 hetet Magyarországon, az éves szabadságom elég kevés és otthonról is dolgozom - mindig a texasi időhöz igazodva. Ez délután fél négyes kezdést jelent és minimum fél egyig fennmaradást. Ha gond van, még tovább is.
Ezen az estén az erőm és a munkaidőm is a végére járt. Ilyenkor már nem szeretek kávét inni, rossz alvó vagyok, próbálom végigcsinálni a napot és mihamarabb ágyba dőlni. 30 percnyi lendületet remélve álltam a konyhában a nyitott ablaknál és bámultam az éjszakába. Azon kezdtem gondolkozni, vajon hogy nézett ki 30-40-50 éve mindaz, amit most látok? Akkor is ennyi sáv volt? Álltak már ezek a házak? Mekkora lehetett a forgalom?
Az álmodozást elég hamar kattintás követte: a fortepan.hu weboldal, régi jó barátom most is segített - 3 perc keresés után ezt a képet találtam:
Aztán a Ferenc körút-kiváncsiságom nagyon hamar kiterjedt egész Nyíregyházára - gyerekként sokat jártam itt, de a Lada 1200-es hátsó üléséről látott képek igencsak megkoptak már.
Viszont az egész levegőzés-ablakban állás-álmodozás oda vezetett, hogy másnap lementettem egy halom képet a fortepan-ról a telefonomra és eldöntöttem: ha lesz egy szabad délelőttöm, (az utolsó otthon töltött hetemen összejött) felkeresem ezeket a helyeket és megpróbálom ugyanazokat a képeket elkészíteni, hogyan néz ki mindaz, amit valaki 30-50 éve filmre vett!
Menjünk sorban, legalábbis idő szerint, követve az online képtár évszámait!
Kossuth tér, római katolikus székesegyház 1953 (Fotó: FORTEPAN)
Az előző kép 63 évvel később. A macskakövet már térburkolat váltotta fel, a hirdetőoszlop is eltűnt, viszont a biciklik és lovaskocsik felidéztek néhány történetet: apa mesélt róla, hogy a nagyszülők ekkor még lovasszekérrel jöttek Nyíregyházára és nem egyszer megtörtént, hogy nagyapa a szülőfalumból a 22 km-es utat gyalog tette meg.
A székesegyház oldalhomlokzata, háttérben a Bocskai utca és a Megyei Bíróság épülete 1959-ből (Fotó: FORTEPAN)
Gyerekfejjel ez a kereszteződés jelentette számomra azt, hogy megérkeztünk Nyíregyre. Majd 60 évvel ezelőtt persze nem volt még ennyi sáv, az utat is talán csak por, mintsem macskakő borította. Autók? Ugyan már...
Luther ház, 1959 (Fotó: FORTEPAN)
"Tudja, az az, amit már az átkosban is Luther háznak hívtak!" - így igazítottak útba most márciusban, amikor táskajavítót kerestem. Kellett egy kis idő, amire visszapörögtek az emlékek a fejemben, hogy ez számomra "Gizike néni papírboltját" jelenti. Legalábbis így ivódott belém az a hely (Szent István u. 4.), ahol Gizike néni minden szeptember elején "bagószagú" hangjával elirányított a polcok között, hogy megvehessük a tanévkezdéshez szükséges dolgokat.
Kossuth tér, római katolikus székesegyház 1959-ben (Fotó: FORTEPAN)
Ez volt az egyik első kép, amit a poszthoz készítettem. Lovaskocsi helyett ma már kisteherautó hozza az árut, a tér pedig teljes egészében sétálóövezet lett.
Állomás tér, vasútállomás 1960-ban (Fotó: FORTEPAN)
Az állomásról több kép is került az albumba - itt már lehetetlen volt visszaadni az 56 évvel ezelőtt készített fotót. Ez már nem az az épület - 2002-ben adták át a mai, modern vonásokat mutató állomást. Hogy mennyi maradt meg a falakban a 60-as évekből? A kommentelők biztosan megmondják majd, nekem amíg Debrecenbe jártam egyetemre már ez vésődött az emlékezetembe.
Móricz Zsigmond Színház, 1960-ban (Fotó: FORTEPAN)
Szerencsére ide mind általános iskolásként, mind gimnazistaként elég sokat jöhettem. Anyának, mint régi-új nyíregyházi lakosnak persze több emléke van róla. Ő már lánykorában beköltözhetett vidékről a nagyvárosba - mesélte, mekkora váltás volt az az új élet számára.
Benczúr tér, Vénusz születése (bronzmásolat) Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotása, 1962 (Fotó: FORTEPAN)
Erről a szoborról - szintén anyától - hallottam egy városi legendát. A térnek a színház felőli oldalán Bessenyei György szobra áll (Bessenyei tér), vele szemben pedig Benczúr Gyuláé (Benczúr tér). Azt tartják, Bessenyei azon gondolkodik, hogyan lehetne kicselezni Benczúrt és átmenni a Vénuszhoz. Ugyanis Benczúr Gyula őrzi őt.
Sóstó, Krúdy Vigadó 1962 (Fotó: FORTEPAN)
A vörös csillag lekerült, a virágágyás mellett már nincs korlát, de a Krúdy Vigadó még mindig áll.
Sóstófürdő, Víztorony 1962 (Fotó: FORTEPAN)
A kép elkészültekor meglepődtem: a fa talán még ma is ugyanaz a víztorony előtt, mint 1962-ben! Remélem nem tévedek!
Sóstói Strandfürdő, 1967 (Fotó: FORTEPAN)
Fa már jóval kevesebb van, a kukák is eltűntek, viszont van virágágyás és kólaautomata. Sokáig úgy élt az emlékeimben, hogy ez a gyógyfürdő bejárata (is).
Kossuth tér, Zrínyi Ilona utca torkolata 1968 (Fotó: FORTEPAN)
Ma már teljes egészében sétálóutca. Az üzletek, boltok maradtak - igaz, talán semmi sem az, ami 48 éve volt.
Kossuth tér, baloldalt a Megyei Bíróság a Bocskai utcában, az áruház előtt a Luther (Felszabadulás) utca van. 1968 (Fotó: FORTEPAN)
Az állomás után itt volt a legnagyobb változás. A csemegebolt (egy időben volt itt Julius Meinl bolt is) egy COOP ABC formájában még megvan, viszont az épület teljesen átalakult. A Centrum Áruházból (én már arra emlékszem) pedig az áruház az, ami megmaradt, a Centrum Ázsia lett...
A városi stadion edzőpályája a Stadion út felé nézve 1970 (Fotó: FORTEPAN)
Ez szinte változatlan. A panellakásokat már átadták, sőt, azóta szigetelték is őket, a fák most sokkal lombosabbak, több a hirdetőtábla, és nincsenek játékosok a pályán, de... ja, eltelt 46 év!
Kossuth Lajos utca a Körte utca torkolatánál 1970 (Fotó: FORTEPAN)
2016. A paneltömb és a körülötte lévő lakások, házak még mindig állnak. Mára utca és parkoló létesült a ház mellett, kikerült egy lottózó tábla is, a csatorna is máshogy áll, mégis szinte minden a régi!
Arany János utca az Állomás tér felől nézve 1975 (Fotó: FORTEPAN)
Itt sem sok változás történt az elmúlt 40 évben - több az autó és talán már a házakat is felújították.
Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár, 1975 (Fotó: FORTEPAN)
Az épület még a régi, de a környezete már nagyon megváltozott!
Szabadság tér, szemben az épülő művelődési ház, 1979 (Fotó: FORTEPAN)
Mozi már sehol, az utca bal oldalán álló házak is nagyon megváltoztak és közben a művelődési központ is felépült (sőt, 2014-ben fel is újították).
Bethlen Gábor utcai felüljáró a városközpont felé nézve, 1979 (Fotó: FORTEPAN)
A szöget sem sikerült pontosan eltalálnom, UAZ helyett Fiat hajt fel a felüljáróra, a vörös csillag is lekerült már, mégis hasonló a kép.
Szabadság tér, Művelődési Ház (ma Váci Mihály Kulturális Központ), 1983 (Fotó: FORTEPAN)
Erre volt a legjobb rájönni, honnan is készült a kép. Először arra gondoltam, a Szabadság tér felől készült az eredeti, de ott járva persze sehogyan sem adta. Aztan bevillant - rendőrautó, lámpa, betonszegély... Ez bizony a rendőrség kapujából készült! Meglepetésemre, amikor megkérdeztem a portán ülő rendőrt, nem gond-e ha az ajtóból készítek pár képet a poszthoz, nem volt ellenvetése, sőt, kifejezetten tetszett neki az ötlet (telefonon végignéztük a régi képeket :) ).
Ferenc körút, 1983 (Fotó: FORTEPAN)
A posztindító kép még egyszer - a Ferenc körút most, a XXI. században.
Az egész poszt a fáradtsággal, költözéssel és minden ehhez kapcsolódó bajommal indult. Most, ha két hét elteltével (immár Texasból nézve a fotókat és írva a posztot) visszatekintek arra a hat hétre, kezdenek megszépülni a dolgok. Az a fél nap pedig, amit a fényképezéssel tölthettem a hab volt a tortán: egy csomó emléket, érzést és gondolatot visszaidézett. Segített elfogadni és elengedni is!
Ha tetszett a cikk, kövess minket a facebook-on is!