Figyelem! Közérdekű Közlemény!
A blogunkat új felületre helyeztük és új nevet adtunk neki. 2021. októberétől az alábbi linken olvashatóak a bejegyzéseink: www.aborondomesen.com
A travelbug.blog.hu oldalon nem jelennek meg az új írásaink, viszont a régi posztok természetesen továbbra is elérhetőek lesznek itt.
Gabi és Miklós
Ha március, akkor South By Southwest fesztivál Austinban! Ez az a rendezvény a városban, aminek nem hivatalos szlogenje: A következő sarkon befordulva bármi történhet, bárki szembejöhet!
Az austiniak már előtte sokat emlegetik a March Madness-t, hiszen a belváros rendre bedugul, a bő egy hét alatt felduzzad a lakók száma pár tízezerrel, hajnalig hangosan dübörög a zene, az utcára lógnak a kávéra, szendvicsre vágyók sorai, minden sarkon olyanokkal futsz össze, akik nyakában ott röpdös a fesztivál-belépő és minden 10. ember megkérdezi hol eheti a legjobb taco-t, barbecue-t a városban.
A SXSW film, interaktív és zenei fesztiválnak persze sokkal több a jó oldala, mint a kellemetlen vagy bosszantó: többszáz élő koncert, rengeteg fiatal szakember, startup-cégek, újítások, ötletek, filmes műhelyek, számtalan fontos beszélgetés, konferencia és találkozás, kiállítások, panelbeszélgetések, hajnalig tartó bulizás - s persze sokmillió dollár bevétel a városnak (szállodák, éttermek, szórakozóhelyek, etc.)
Az idei fesztivál nyitását Barack Obama személyes jelenléte fényesítette és Louis Jay Meyers halálhíre árnyékolta. Ő volt a SXSW egyik kitalálója, mozgatórugója, mindenese, lelke 1987-ben, majd sokáig zenei igazgatója. Nem rajta múlt, hogy a 29. fesztiválon már nem tud részt venni.
Akinek van alkalma belemerülni a SXSW különös, barátságos, hagyományosat és újítót, szabályosat és rendhagyót ötvöző vibráló hangulatába, az megtapasztalhat valamit ennek a városnak az igazi lényegéből.
Én - mint az előző évben is - leginkább az ingyenes programokat látogattam meg, ezekből is bőven akad, tehát válogathatunk. A Flatsock 53 elnevezésű plakátkiállítás a fesztivál utolsó napjainak egyik legjobb része. Nem csak megnézhetőek, fotózhatóak, megvásárolhatóak az elsősorban zenei eseményekre hívó régi és új plakátok, de számos workshop, beszélgetés is kíséri a rendezvényt. Idén a kb. 80 kiállító grafikus 17 amerikai államból és 5 külföldi országból érkezett Austinba. Életkorban, látásmódban és stílusban egyaránt széles spektrumot képviselnek.
Nemcsak itt találkozhatunk egyébként akár többszáz dollárt érő plakátritkaságokkal: Austinban szinte minden zene-, régiség- és lemezbolt kínál plakátokat és egyedi fotókat. A rajongók pedig itt biztosan áldoznak kedvenceikre, Kurt Cobain, Willie Nelson, Johnny Cash, B.B. King, Janis Joplin vagy Stevie Ray Vaughan koncertplakátjai, fotói Austinban (az élő zene fővárosában) gazdára és otthonra lelnek mindig.
Hogy megmutassam az érdeklődőknek az itt dolgozó grafikusok látásmódját és stílusát, egy austini művész alkotásaiból válogattam néhányat a teljesség igénye nélkül.
Mishka Westell nem csak plakátokat rajzol, hanem fest, arculattervezéssel foglalkozik, lemezborítókat, rézkarcokat készít, pólókat tervez. Munkái figyelemfelkeltőek, érdekesek, inspirálóak. Austin különlegessége nemcsak a szembeszökő szimbólumok (Capitolium, tatu) miatt érezhető a plakátjain. Sokak szerint azon kevés művészek közé tartozik, akiknek leginkább sikerül a zene lényegét, élményét vizuálisan megragadni.
Ezeket a képeket nem a fesztiválon készítettem, hanem Mishka Westell saját kiállításán Austinban, a South Austin Popular Culture Center-ben.
Bármelyik képre kattintva album nyitható meg további fotókkal.
Ha tetszett a cikk, kövess minket a facebook-on is!